Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Iliada - streszczenie - strona 2

Unosi ona Parysa i przenosi go wprost do komnaty Heleny.
Grecy uznają ten czyn za niehonorowy i domagają się zwrotu Heleny. Konflikt zaostrza się, ponieważ Trojańczycy nie chcą jej wydać Grekom.

Pieśń IV ZŁAMANIE PRZYSIĄG. AGAMEMNONA PRZEGLĄD WOJSK.

Bogowie na Olimpie nie są zgodni w sprawach wojny. Zeus popiera Trojańczyków, natomiast Hera i Atena Greków. Dochodzi do kłótni na tym tle.

Pod namową Ateny, Trojańczyk Pandar próbuje zabić Menelaosa. Strzała jednak nie zabija Greka, a jedynie go rani. Ten incydent wystarczy jednak do tego, by zawieszenie broni pomiędzy zwaśnionymi narodami zostało zerwane.

Wojska greckie gotują się do walki. Następuje przegląd wojsk.

Pieśń V WALECZNE CZYNY DIOMEDESA.

Rozpoczyna się kolejna bitwa. Dochodzi do pojedynków Aresa i Pandara z Diomedesem . Ten ostatni szczególnie wsławia się w walce.

Pieśń VI POŻEGNANIE HEKTORA Z ANDROMACHĄ.

Trojańczycy, chcąc przebłagać sprzyjającą w walce Grekom Atenę, wysyłają do Troi posłańca – Hektora. Jego rolą jest uproszenie królowej Hekabe i innych kobiet, by te zaczęły się modlić do Ateny.

W mieście Hektor spotyka Helenę i Parysa. Ma także okazję pożegnać się ze swoją żoną Andromachą oraz synkiem Astianaksem. Jego żona jest pełna najgorszych obaw, dlatego też ich pożegnanie jest bardzo dramatyczne.

Pieśń VII POJEDYNEK HEKTORA Z AJAKSEM. POGRZEB POLEGŁYCH.

Dochodzi do kolejnego pojedynku, który rozgrywają pomiędzy sobą Ajaks i Hektor. Pojedynek ten nie przynosi decydującego rozwiązania.

Bitwa zaczyna słabnąć aż do ogłoszenia zawieszenia broni, by móc pogrzebać umarłych. W tym czasie Grecy postanawiają także umocnić swój obóz.

Pieśń VIII PRZEGRANA BITWA.

Decyzją Zeusa bogowie od tej pory nie powinni wtrącać się w przebieg walki. Gdy wybucha ona na nowo, szala zwycięstwa przechyla się mocno na stronę Trojan. Udaje im się