Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Iliada - streszczenie - strona 3

zepchnąć Greków aż do okrętów na morzu.

Pieśń XI POSELSTWO DO ACHILLESA. PROŚBY.

Grecy zdają sobie sprawę z przegranej walki. Chcąc zyskać przewagę, wysyłają posłów do Achillesa, by wrócił i pomógł im w bitwie. Urażony Achilles nie zgadza się.

Pieśń X PIEŚŃ O DOLONIE.

Nocą Grecy wybierają się na zwiad do obozu Trojan. Ich misja kończy się sukcesem, gdyż udaje im się zabić wielu śpiących sojuszników wroga.
Tej samej nocy także Trojanie wysyłają swojego zwiadowcę do Greków. Dolon jednak zostaje pojmany i zabity przez nieprzyjaciela.

Pieśń XI PRZEWAGI AGAMEMNONA.

Rankiem rozpoczyna się kolejna bitwa. Agamemnon dzielnie walczy i odnosi wiele zwycięstw, lecz w końcu zostaje ranny. Także wielu innych dzielnych żołnierzy odnosi rany. Achilles, chcąc dowiedzieć się o przebieg walki, wysyła na pole bitwy swojego przyjaciela Patroklosa.

Pieśń XII BITWA O MUR.

Bitwa nabiera rozmachu i w końcu Trojańczycy rozpoczynają szturm na umocnienia, które zbudowali Grecy, ostatecznie zdobywając mur obronny wroga.

Pieśń XIII BITWA PRZY OKRĘTACH.

Bitwa przenosi się w okolice okrętów greckich. Bogowie z woli Zeusa mogą tylko biernie przyglądać się walce, co nie wszystkim się podoba.

Pieśń XIV OSZUKANIE ZEUSA.

Szala zwycięstwa coraz bardziej przechyla się na stronę Trojan. Sprzyjająca Grekom Hera podstępem usypia Zeusa, co umożliwia udzielenie Grekom pomocy.

Gdy Zeus się budzi i widzi, co zaszło, przywraca ponownie przewagę Trojanom.

Pieśń XV POWTÓRNE ODPARCIE ATAKU OD OKRĘTÓW.

Zeus nakazuje Posejdonowi usunięcie się z pola walki. Trojańczycy są bliscy wygrania. Hektor wspina się na jeden z greckich okrętów i chce go podpalić, by uniemożliwić wrogowi ucieczkę.

Pieśń XVI PIEŚŃ O PATROKLOSIE.

Przyjaciel Achillesa, Patroklos, prosi go o zbroję, by mógł pomóc Grekom w walce, którą ci przegrywają. Achilles zgadza