Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Iliada - streszczenie - strona 4

się, jednak pod warunkiem, że ten jedynie odeprze atak spod okrętów, w żadnym zaś wypadku nie będzie oblegał murów Troi.

Patroklos odnosi wiele zwycięstw i nie chce się wycofywać, toteż dociera pod same mury Troi. Trojańczycy są przerażeni, bo myślą, iż do walki powrócił Achilles.

W końcu dochodzi do walki pomiędzy Patroklosem a Hektorem, w której ginie Patroklos. Przed śmiercią jednak przepowiada Hektorowi jego rychły koniec.

Pieśń XVII PRZEWAGI MENELAOSA.

Rozpoczyna się walka o ciało Patroklosa. W końcu Menelaosowi udaje się je odebrać, ale Hektor zachowuje zbroję Achillesa.

Pieśń XVIII SPORZĄDZENIE ZBROI ACHILLESA.

Dowiedziawszy się o śmierci przyjaciela, Achilles jest bardzo wzburzony. Zapomina o zniewadze, jakiej doznał od Agamemnona i postanawia wziąć udział w walce, by pomścić śmierć Patroklosa.

Matka Achillesa udała się do Hefajstosa z prośbą o wykonanie dla jej syna nowej zbroi.

Hefajstos zabiera się do pracy. Jej efektem jest jeszcze lepsza i wspanialsza zbroja oraz niezwykła tarcza składająca się z pięciu warstw, z których każda przedstawia jakąś scenę z życia Greków.

Tymczasem bogowie orzekają, iż śmierć Hektora będzie też oznaczać śmierć Achillesa.

Pieśń XIX ACHILLES WYRZEKA SIĘ GNIEWU.

Achilles w końcu wybacza Agamemnonowi jego zniewagę i obaj herosi godzą się. Achilles gotuje się do walki, w której gotów jest pomścić przyjaciela.

Pieśń XX BITWA BOGÓW.

Dochodzi do decydującej walki, w której z woli Zeusa biorą udział także bogowie. Achilles wykazuje się wyjątkowym męstwem i walecznością. Pokonuje wielu wrogów i ze wszystkich pojedynków wychodzi zwycięsko.

Pieśń XXI WALKA NAD RZEKĄ.

Achilles walczy z bogiem rzeki Skamandrem. Z pomocą podąża herosowi Hefajstos, który poskramia Skamandra.

Tymczasem Priam postanawia wycofać swoje wojska do miasta.

Pieśń XXII ŚMIERĆ HEKTORA.

Dochodzi